Efterskole i Jylland med fokus på fællesskab

Hvis du er på udkig efter et efterskoleophold enten til dig selv, eller hvis du er på udkig for dit barn, så er du det rigtige sted.

Frøslevlejrens Efterskole er placeret i det sønderjyske, blandt flotte og historiske omgivelser. Disse omgivelser og vores kærlighed til at drive efterskole, ser vi som fundamentet til at give en uforglemmelig oplevelse til vores elever.

Særligt fællesskabet er noget vi værner meget kraftigt omkring, og dette gør vi igennem tillid, gensidige hensyn og empati. Vi hos Frøslevlejrens Efterskole, tror på at vejen til et godt ophold på efterskole er det meget unikke sociale samvær, som en efterskole kan tilbyde.

Med det sagt er det selvfølgelig i vores bedste interesse også at udvikle eleverne både fagligt og fysisk, igennem lærerig og fængende undervisning i alle fag.

Vi går meget op i at skabe de rette rammer for vores elever, og samtidig forsøge at motivere dem så meget som muligt, så de aktivt deltager i undervisningen, og på denne måde skaber et større udbytte for sig selv, men også for deres omgivelser.

Efterskole i Jylland med 8 klasse

Hos Frøslevlejrens efterskole byder vi med glæde 8 klassers elever velkommen. Hvis du skulle lede efter en efterskole og vi har været så heldige at vække din interesse, skal du være mere end velkommen til at klikke dig videre rundt på siden og læse mere, eller komme forbi og hilse på os, på efterskolernes dag.


Efterskole i Jylland med 9 klasse

Vi er hos Frøslevlejrens Efterskole, mere end tilfredse over, at vi også har muligheden for at tilbyde et ophold på vores efterskole, til både 8 og 9 klasser. Vi tror på at dette giver dig muligheden for at komme på vores efterskole, det år hvor det passer dig bedst. Så synes du enten det er lidt for tidligt at tage på efterskole i 8 klasse, skal du ikke forhaste dig og tage nogen drastisk beslutning. Derimod kan du nyde din 8 klasse der hvor du nu er, og så komme ned til os, og forhåbentligt få en 9 klasse med masser af oplevelser og gode minder for resten af livet.


Efterskole i Jylland med sang

Vi har flere gode og stolte traditioner og rutiner på Frøslevlejrens efterskole, og en af dem er sang. Hos os er fællessang nemlig en fast del af vores hverdag, og vi nyder at stå op og synge vores dag i gang. Vi synger fællessang hver morgen, men også når der skulle være en anden god anledning. Vi mener fællessang bidrager positivt til fællesskabet, og gør derfor en dyd ud af, at holde fast i denne tradition.

Er du vild med at synge og har du erfaring med sang, er der rig mulighed for at dyrke det på efterskolen. Du kan vælge sang på musiklinjen.


Efterskole Danmark

Hvis du skulle stå i Danmark og mangle en efterskole, der opfylder dine behov, håber vi på at være den rette. Vi elsker vores arbejde, og tror på at dette tydeligt smitter af på vores elevers ophold. For os er det vigtigste at give eleverne en oplevelse de aldrig glemmer, og dermed være med til at skabe minder og nye venskaber, som de vil have med sig hele livet.

Hvis du ønsker at kombinere et år på efterskole med kreativ udvikling og spændende valgfag, er Frøslev Efterskole et godt valg.